Narın Faydaları Her Bir Tanesi Sağlık ve Güzellik Vaad Ediyor!

Narın faydaları adeta taneleri gibi saymakla bitmez!

Kalp dostu olmasından tutun bağışıklık sisteminden dişlerimize kadar narın faydaları nasıl tek tek taneleri saymakla bitiremediğimiz gibi de yararlarını saymakla bitiremeyiz. Nar , yuvarlak şekilli açık veya koyu kırmızı renkte olan nar ağacının meyvesidir. Latince granatus yani tohum anlamına gelmektedir. Meyve, ince bir zar tabakası ile kaplanmış birçok taneden oluşur. Ortalama boyutta bir narda 600-700 nar tanesi oluşmaktadır.

Ülkemizde bir çok nar çeşidi bulunmaktadır. Bu nar çeşitleri renk ve tat bakımından çeşitlilik göstermektedir. Antalya Döşemealtı nar çeşitliliği bakımından zengin bir ilçe olduğu gibi de ilçesinin ana sembolü nardır. İzmir şirince nasıl üzüm cenneti ve şarap olarak anılıyorsa. Nar denince Döşemealtı akla gelmektedir. Bir tek nar şarabı eksik kalıyor ona da birisi el atarsa. Güzel bir tanıtım fırsatı olabilir. Umarım bir gün gerçekleşir…

Çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane bu bilmecenin cevabı Döşemealtı’nda diyerek… Her bir tanesinden farklı lezzet sunan bu mucizevi meyvenin faydalarına geçebiliriz…

Narın Faydaları Nelerdir ?

KALP DOSTU

Narın içeriğinden bulunan punicalagin serbest radikalleri nötralize ettiği gibi de antioksidan aktiviteyi artırmayı sağlar. Uzmanlar narda bulunan bu maddeyi test ettiklerinde, kan damar duvar yapısını güçlendirdiğini ve LDL yani kötü kolestrol seviyesini düşürdüğünü gözlemlemişlerdir. Peki bu punicalagin nedir ? Şimdiye kadar keşfedilen en yüksek moleküler ağırlığa sahip polifenoldür. Ellagik asit içinde hidrolize edilir ve narda en yüksek antioksidan kapasiteye sahip bir maddedir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Ortalama 100 gram nar C vitamini değerinin %17’sini içermesi ve antibakteriyel özelliklere sahip olmasından dolayı virüslerle savaşır ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Her gün narın dörtte birini yemek bile bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi bir takviyedir.

Ortalama 100 Gr. Narın Besin Değerleri

Karbonhidrat - 18.7 Gr
Protein - 1.7 Gr
Enerji - 83 Kcal
Toplam Yağ - 1.2 Gr
K Vitamini - %21
C Vitamini - %17
Tiamin - %4
Folat - %10
Manganez - %6
Potasyum - %7
Fostor - %4
Bakır - %8

TimeDöşemealtı

Sağlıklı günler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir